Cinsel SağlıkSağlık

Tüm Merak Edilenleriyle Doğum Kontrol Hapı

Doğum kontrol hapları dünyada yaklaşık 70 yıldır hamileliği önleme amaçlı olarak kullanılıyor. Bir tür doğum kontrol yöntemi olan doğum kontrol hapları veya diğer adıyla “oral kontraseptif haplar” hamilelik oluşmasını engellemeye yönelik hormon içeren haplardır.

dogum kontrol hapi nasil kullanilir ne zaman korumaya baslar

Peki, doğum kontrol hapı neden kullanılmalı? Bu haplar kadınlarda yumurtlamayı engeller. Spermin rahim içine geçişini, tüplerin hareketlerini bozarak yumurta ile spermin karşılaşmasını önler. Rahim içi yüzeyini bebeğin yerleşmesine uygunsuz hale getirir. Böylece hamilelik için uygun ortam olsa bile bebeğin tutunabileceği bir rahim duvarı olmayacak. Bu sayede hamilelik durumunun oluşmasına izin verilmez. Bu durumda hamilelikten korunmuş olursunuz. Doğum kontrol hapınızı kurallarına göre kullandığınızda doğru ve sağlıklı olarak korunmuş olursunuz. Bu sebeple aşağıda okuyacağınız adımlar önemli kullanım süreci için önemli noktalardır.

dogum kontrol hapi hakkinda bilmeniz gerekenler

Doğum Kontrol Hapı Nasıl Kullanılır?

Doğum kontrol hapları kutularının içinde genellikle 21 adet hap bulunur. Kimi zaman 28 adet olanları da görebilirsiniz. İlk hapa reglinin ilk günü başlanır. Günde bir adet kullanılarak kutuya devam edebilirsiniz. Kutu bittiğinde 21 günü tamamlamış olacaksınız ve 21 gün sonunda kanamanız başlayacak. 7 gün regl için ara verdikten sonra kanamanız devam ediyor da olsa yeni kutunuza başlıyor olmanız gerekiyor.

  • 21 gün hap,7 gün ara şeklinde, düzeni bozmadan kullanmalısınız.

Yeni nesil doğum kontrol haplarının birçoğunda 28 adet hap bulunur. Eğer bu haplardan birini kullanıyorsanız yine reglinin ilk günü kutuya başlamalısınız. 28 gün tamamlandıktan sonra yeni kutuya geçebilirsiniz. Kanamanız hapın son günlerinde gerçekleşecektir.

dogum kontrol hapi kullanimi

Doğum Kontrol Hapı Kullanımı

Doğum kontrol hapınızı her gün aynı saatte alıyor olmanız gerekir. Bu çok önemli bir nokta hap kullanımında. Bir kutuyu bitirdikten sonra da mutlaka yeni kutunuzun hazır olması gerekmektedir.

Doğum Kontrol hapı kullananlar önemli bir noktaya dikkat etmeli. Doğum kontrol hapı ne zaman kullanılır sorusuna cevap verelim. Doğum kontrol hapınızı en son kullanmanızın üzerinden 24 saat geçmemişse hemen yeni hapınızı kullanabilirsiniz. Hapınızı aldıktan sonra bir sonraki hapının saatini değiştirmeyin ve eski düzeninizde kullanıma devam edin. Bu uygulamada hapın etkisinde bir azalma olmayacaktır.

dogum kontrol hapi fiyati

Doğum Kontrol Hapı Fiyat Durumu

Doğum kontrol hapı fiyatları markalara göre değişkenlik gösterebilir. 2020 yılı nisan ayı için doğum kontrol hapı fiyatları 50-90 TL aralığında değişkenlik göstermektedir. En iyi doğum kontrol hapı ile normal seviyede bir doğum kontrol hapı arasında fiyat anlamında büyük farklar bulunmamaktadır.

dogum kontrol hapi nasil kullanilir

Doğum Kontrol Hapı Faydaları ve Zararları

Doğum kontrol hapı faydaları şöyle sıralanabilir:

  • Hamilelikten yüksek oranda korur.
  • Regli düzenler.
  • Ağrılı regli ve aşırı kanamalı regli gibi problemlerde düzenleyici etkisi bulunur.

Doğum kontrol hapı adeti geciktirir mi sorusuna da bu noktada cevap vermiş olalım. Doğum kontrol hapları regli döngüsünü düzene sokar. Bu nedenle geciktirir demek doğru olmayacaktır. Aksine olması gereken döngüye erişmesini destekler.

Kadın doğum kontrol hapı kullanıldığı sürece hormonları düzenler ve hamileliği engeller. Bununla birlikte, hapı bıraktıktan çok kısa süre sonra ilacın koruyucu etkisi sona erer ve hamilelik gerçekleşebilir. Bu nedenle doğum kontrol hapı kullananlar hamilelik planlamak istediklerinde ilacı hemen bırakabilir.

Doğum Kontrol Hapı Zararları ise şöyledir:

  • Doğum kontrol hapları sizi cinsel yollarla bulaşabilen hastalıklardan korumazlar. Dolayısıyla enfeksiyondan korunmak için eksta olarak prezervatif kullanmanız gerekir.

Daha Fazla Oku

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Hadi Ama, Yapma Bunu :(

Görüşüne göre reklam engelleyici kullanıyorsun. Aslına bakarsan seni eğlendirirken motive olduğumuz konular arasında reklam gelirleri bulunuyor. Bu konuda bizi lütfen kırma..