İş DünyasıKişisel Gelişim ve Motivasyon

Umudunu Kaybetmişleri Bile Motive Eden Sözler

Motivasyon kelimesi, çevirisi yapılan kişisel gelişim kitapları sayesinde dilimize geçen bir kavramdır. Harekete geçiren şey anlamına gelen ‘motif’ kelimesinden türetilmiştir. Harekete geçiren şey gelişimi getirir. Nefes aldığınız sürece bir gelişim içindesinizdir ve sadece gelişen siz değil aynı zamanda hayatın kendisidir. Hayat karşınıza çıkardığı sürprizlerle sizi yorabilir. Yorulmuş, tükenmiş ve koşmaya mecaliniz kalmamış hissettiğiniz anlar mutlaka olacaktır. Önemli olan nefes aldığınız her zaman, her başladığınız yeni günde, kişisel atalet içerisine düşmeden kendinizi harekete geçirebilmektir. Bu hareket gücü motivasyonunuzdan gelecektir. Tükenip bir kenarda kötü sürprizlerin geçmesini beklemek veya tek düze gittiğini düşündüğünüz hayatınızda değişikler yapabilmek sizin elinizde! Siz kendinizi harekete geçirmezseniz, hiçbir şey değişmez. Peki bu değişimi sağlayacak olan motivasyonunuz nasıl olacak?

gun dogumu

Güne Nasıl Başladığınız Önemli

Sabah uyandığınızda o günün size ait olduğunu bilmelisiniz. Elbette hayalleriniz var, olmalı da.Hayallerinizi sadece birer hayal olmaktan kurtarmak da sizin ellerinizde. Gününüz her zaman 24 saat olacak ve siz 24 saati nasıl geçirirseniz bir sonraki 24 saatiniz de buna bağlı değişecektir. Gününüzün ilk saatlerini yakalayın ve kendinizi anlamlandırın. Kendinize öyle hedefler belirleyin ki her sabah yataktan fırlayarak kalkarak yeni gün için heyecanlanabilin..

Her sabah aynı motivasyonla kendinizi bulamayabilirsiniz. Böyle zamanlarda bazı faktörleri kullanarak kendinizi motive etmeniz mümkündür. Örneğin; sürekli gözünüzün önünde durarak size güç verecek motive edici sözler mevcut. Yılların birikimiyle kişisel deneyimleriyle veya derin felsefik düşünceleriyle insanlığa önemli notlar bırakan düşünürlerin bir cümlesinde kendinizi bulup o cümleyi motto ilan etmeniz size her sabah gereken motivasyonu sağlayabilir, size o gücü verebilir.

post it calisma masasi

Küçük Post-it’lere Yazabilirsiniz

Size en doğru şekilde hitap ettiğini düşündüğünüz sözleri seçip aynanıza, telefon ekranınıza, duvarınıza veya çalışma masanıza onları koymanız, beyninizi uyararak harekete geçmeniz gerektiğini, başarılı olmak istediğinizi size hatırlatabilir. Sizi gülümsetebilir, size güç verebilir. Bir cümle hayatınızı değiştirebilir.

guc kaynagi

Güç Kaynağınızı Seçin

Motive eden sözlere bir göz atmalısınız. İhtiyacınız olan o güç belki de bu sözlerde saklıdır.

 • Gözleriniz yıldızların üzerinde ayaklarınız ise yerde olsun. Theodore Roosevelt
 • Yeni günle beraber ulaşmanız ve kullanmanız için yeni güç ve yeni düşünceler gelir. Eleanor Rosevelt
 • İyi daha iyi en iyi.. iyiliğin daha iyiye daha iyilerin en iyisi oluncaya dek asla terk etme. St. Jerome,
 • Hayatımı sadece ben değiştirebilirim. Kimse benim için beni değiştiremez. Carol Burnett
 • Hayal edebiliyorsan, yapabilirsin. Walt Disney

bisiklete binmek

Hayat Bisiklete Binmek Gibidir

 • Hayat bisiklete binmek gibidir pedalı çevirebildiğiniz sürece düşmezsiniz. Claude Pepper
 • Hayallerinin gerçek olmasını istiyorsan ilk yapman gereken şey uyanmaktır. M. Power
 • Binlerce kilometrelik bir yolculuk bile tek bir adımla başlar. Lao-Tzu

saati seyretme

Saati Seyretme Saat Gibi Yap

 • Saati seyretme, saat gibi yap ilerlemeye devam et. Sam Levinson
 • Sabah kaybettiğin bir saatin zararını gün boyu çekersin. William Whately
 • Dün geçmiştir, yarın bir gizemdir, bugünse hediyedir. Alice Morse Earl
 • Asla vazgeçme, bugün sert yarın daha zor olacak. Ama yarından sonra güneş doğacak. Jack Ma..

Hangisi ya da hangileri haklı siz karar verin. Ay çiçeği misali hep güneşe çevirin yüzünüzü. Ruhunuz aydın olacak ve gözünüz aydın.


Daha Fazla Oku

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Hadi Ama, Yapma Bunu :(

Görüşüne göre reklam engelleyici kullanıyorsun. Aslına bakarsan seni eğlendirirken motive olduğumuz konular arasında reklam gelirleri bulunuyor. Bu konuda bizi lütfen kırma..