Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.
Aşk ve CinsellikAşk ve İlişkiler

Uzun Mesafe İlişkilerine Faydalı Olabilecek 9 Öneri

Sevdiklerimizden uzak kaldığımız, öpüp koklayamadığımız, doyasıya sarılamadığımız şu günlerde mesafeler vız gelir diyebilirsiniz. Ağır bir romantikseniz, aşkın insana her türlü sorunun üzerinden gelme gücü verdiğini düşünebilirsiniz.

Mesafeler aşka engel değildir sözlerini filmlerde, kitaplarda mutlaka duymuş, görmüş veya okumuşuzdur. 2010 yılında başrollerinde Drew Barrymore ve Justin Long’un yer aldığı “Seni Uzaktan Sevmek” filmi pek çok çifte bir umut ışığı yakmış olabilir. Hatta bu filmi izledikten sonra mesafeler engel değildir sevmesini yürekten bilene veya mesafeler aşka engel değildir uzaktan sevmek yürek ister gibi anonim pek çok özlü sözü benimsemiş olabilirsiniz.

Unutmamak gerekir ki aşk engel tanımaz efsanesi mesafeler araya girince yıkılabilir. Bu konuda farklı deneyimleri olan çiftler mesafelerin aşklarına engel olduğunu söyleyebilir. Farklı şehirlerde veya ülkelerde yaşayan, birbirinden ayrı olsalar da ilişkilerini yıllarca sürdüren bazı çiftler ise aksine bu durumun aşklarını diri tuttuğunu iddia edebilir. Belki de besteci ve söz yazarı Yaşar Güvenir’in bir zamanlar yazdığı gibi “Seni uzaktan sevmek aşkların en güzeli” dir.

Peki farklı şehirlerde yaşayan iki insan bir ilişkiyi ne kadar sürdürebilir? Gözden uzak olan, gönülden de ırak olmaz mı? Ayrı oldukları dönem içerisinde birbirlerine gerçekten sadık kalabilirler mi? Bu yazımızda mesafeler aşka engel mi sorusuna cevap arıyor, uzak ilişki yaşayan çiftlere faydası olabilecek 9 öneriyi paylaşıyoruz.

Aşk Nedir?

Ask Nedir

Türk Dil Kurumu aşkı aşırı sevgi ve bağlılık duygusu olarak tanımlıyor. Bilim adamları ise aşkın aslında beynimizin verdiği kimyasal reaksiyonlar bütünü olduğunu söylüyor. Belki de aşkın belli bir tanımı yoktur ve bunu bilerek bu yolculuğa çıkmak gerekir. Herkes yaşadığı ilişkinin yoğunluğu ve o ilişkinin kendisine hissettirdiklerine göre aşkı farklı bir şekilde tanımlayabilir. Kimisinin midesinde kelebekler uçabilir, kimisi yemeden içmeden kesilebilir. İşin en önemli noktası bu duyguların takıntı veya hastalık boyutuna ulaşmaması aslında.

Hormonlar

Hormonlar

Araştırmalar söz konusu aşk olduğunda hormonların devreye girdiğini söylüyor. Özellikle iki karakter yani iki hormon bu aşk hikayesinde baskın çıkıyor. Dopamin ve noradrenalin. Dopamin bizlere sevinç ve coşku verirken, noradrenalin yüzümüzün kızarmasına, kalbimizin pır pır etmesine sebep oluyor.

Tetikçiler

Tetikci

Kişilerin birbirlerini görmeleri, birbirlerine dokunmaları, koklamaları bu hormonları tetikleyen şeyler. Bir insanın fiziği, konuşması, beden dili, bakışları karşısındaki insanı bazen çekiyor bazen de itiyor. İşin özü devreye 5 duyu organımız giriyor. Görme, koklama, duyma, tat alma ve dokunma. Bunlardan herhangi birinin eksik olduğu bir ilişkinin ne kadar uzun ömürlü olacağı duyguların yoğunluğuna ve görüşme sıklığına göre değişebilir. Belirli aralıklarla fiziksel olarak görüşülüyorsa karamsar bir tablo çizilmesine belki de gerek bile yoktur.

Sadakat

Sadakat

Karamsar tablonun içerisinde pek çok şey bir arada aslında. Sevgilim bana sadık mı, yalan söylüyor mu? Karşılıklı güven duygusu sağlıklı bir ilişkinin temel taşı. Güvensizlik duygusu ile gelen şüphe tohumları, o ilişkiyi çıkmaz bir sokağa itebilir. Çıkmaz sokaklara girmemeniz ve mesafelerin aşkınıza engel olmasına izin vermemeniz için derlediğimiz 9 öneri:

Uzun Mesafe İlişkilerine Faydası Olabilecek 9 Öneri

Surpriz

  • Sevgilinize güvenin. Güvenmediğiniz bir durum olduğunda konuşmaktan çekinmeyin. Sebeplerinizi açıklarken duygularınızla değil mantığınızla hareket etmeye özen gösterin.
  • Kıskançlığı bir kenara bırakın. Kıskandığınızı hissettiğiniz an kendinize önce neden diye sorun. Pireyi deve yapıyor olabilirsiniz.
  • Ekonomik durumunuz ve iş planınız el veriyorsa, görüşebileceğiniz zamanları belirleyip, daha sık birbirinizi ziyaret edin.
  • Uzaktan birlikte yapabileceğiniz yeni uğraşlar bulun. Birlikte internet üzerinden oyun oynayabilir, sanal müze ziyaret edebilir, film izleyebilir ve üzerinden konuşabilirsiniz. Hatta görüntülü konuşarak birlikte kahvaltı yapabilir veya müzik eşliğinde romantik bir akşam yemeği bile yiyebilirsiniz.
  • Mesajlaşarak polemiğe girmeyin, mümkünse görüntülü konuşmayla telefon üzerinden sorunlarınızı çözmeye çalışın.
  • Sürpriz hediyelerle küçük jestler yaparak onu şımartın ve şaşırtın. Internet üzerinden pek çok hediye seçeneğine ulaşmak mümkün.
  • Bir hobi edinin. Sevgilinizle konuşmadığınız zamanlarda aklınızı ondan uzaklaştıracak uğraşlar gereksiz şüpheli düşünceleri ortadan kaldıracaktır. Kendinize ayırdığınız bu vakit sizi ayırca motive edecek ve daha huzurlu hissetmenizi sağlayacaktır.
  • Arkadaşlarınıza ve ailenize vakit ayırın. Sevdiklerinizle geçirdiğiniz zamanlar, içerisinde bulunduğunuz uzak ilişkinin kırılganlığını üzerinizden atmanızı sağlayacaktır.
  • Komik video, yazı veya içerikler paylaşarak sevgilinizi güldürebilirsiniz. Gülmek mutluluk hormonu salgıladığından, yan yana olmamanın verdiği gerginliği azaltarak kurduğunuz iletişimi daha pozitif ve keyifli hale getirecektir.

Daha Fazla Oku

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu

Hadi Ama, Yapma Bunu :(

Görüşüne göre reklam engelleyici kullanıyorsun. Aslına bakarsan seni eğlendirirken motive olduğumuz konular arasında reklam gelirleri bulunuyor. Bu konuda bizi lütfen kırma..