DiyetGüzellik & Moda

Vegan Diyeti Nasıl Yapılır?

Öncelikle Vegan diyetini tanımlamak gerekirse, hayvan kökenli ve hayvansal ürünlerin tüketilmesine karşı olan bir diyet türü olduğunu söyleyebiliriz. Vegan olgusu Donald Watson tarafından 1944 yılında ortaya atılmıştır. Zamanla Vegan diyeti yalnızca çevreye ve hayvanlara karşı duyarlı insanlar için değil aynı zamanda sağlıklı kilo vermek isteyenlerin de tercih ettiği bir beslenme şekli olmuştur. Vegan diyeti faydaları ve zararları kıyaslandığında yararları ile öne çıkan bir diyettir. Bu görüş çeşitli uzmanlar tarafından ayrıca desteklenmektedir. Vegan ketojenik diyet ise keto diyetinin sebze versiyonudur. Gelin biz Vegan diyetini inceleyelim.

Vegan Diyeti Nasıl Yapılır?

Badem

Öncelikle insanların ana protein kaynağının hayvansal gıda ve ürünler olduğunu belirtmemiz gerekiyor. Bu kaynakların yerini doldurmak için kuru yemiş, baklagiller gibi farklı protein kaynakları tercih edilmelidir. Vegan diyeti Listesi hazırlarken yeşillik ve sebze tüketiminde protein oranı en yüksek olanlar listeye dahil edilmelidir. Vegan diyetlerde kullanılan besinler lif yönünden zengin gıdalardır. Uzmanlar yüksek lifli gıdaların tüketilmesinin önemli olduğunu her fırsatta vurgulamaktadır. Bu çerçeve doğrultusunda öğünler yüksek proteinli ve lif açısından zengin besinler olacak şekilde planlanmalıdır. İhtiyacınız olan proteini hayvansal ürünlerden değil sebze ve yeşillikler ile karşılayacağınızı unutmamalısınız.

Kilo verebilmek için vegan olmadığı halde 22 günlük vegan diyeti uygulayan kişiler vardır. 22 günlük vegan diyeti Listesi yine hayvansal gıdaların olmadığı bir listedir. Vegan diyeti Kaç kilo Verdirir sorusunun cevabı kişiden kişiye değişiklik göstermektedir. Ekmek, makarna, gibi hayvansal olmayan gıdalarda herhangi bir kısıtlama olmadığı için vücudun ihtiyacı olandan çok daha fazla tüketilebilir. Bu da kilo kaybına değil kilo alımına yol açacaktır.

Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Soluk Ten

Vegan diyet bir uzman gözetiminde ve belirli periyotlarla yapıldığı takdirde birçok fayda sağlar. Diyeti uygularken dikkat edilmesi gereken bir nokta da protein kaynağının kısıtlı olmasıdır. Sebzelerden elde edilen yağlar kalp sağlığının korunmasında etkin bir rol oynamaktadır. Vegan diyeti uygulayan kişi vücudu için ihtiyacı olan proteini alamadığı takdirde bu eksiklikten kaynaklanan çeşitli rahatsızlıklar ile karşılaşabilir. Ödem, kas erimesi ve ciltte solgunluk protein eksikliği nedeniyle oluşabilecek rahatsızlıklardan sadece birkaçıdır.

Nelere Dikkat Edilmelidir?

Ispanak

Hayvansal ürünlerden elde edilen ve önemli bir element olan çinko, vegan diyetinde sebze ve tahıllardan temin edilir. Süt ve süt ürünlerine veda edilen vegan diyetinde meydana gelebilecek kalsiyum eksikliği ise yine dikkat edilmesi gereken bir konudur. Vegan diyeti uygulayan bireyler bu ihtiyacı brokoli, soya fasulyesi gibi gıdalardan temin edebilir. Demir ihtiyacı için ise ıspanak ve fasulye gibi gıdaların düzenli olarak tüketilmesi önerilir. Vegan diyet listesi Diyetisyen tarafından oluşturulduğunda daha etkili sonuçlar almanız mümkün.  Vegan olmaya bugün karar verdiyseniz bir uzmandan görüş almanızda fayda var.


Daha Fazla Oku

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Hadi Ama, Yapma Bunu :(

Görüşüne göre reklam engelleyici kullanıyorsun. Aslına bakarsan seni eğlendirirken motive olduğumuz konular arasında reklam gelirleri bulunuyor. Bu konuda bizi lütfen kırma..