Dünya HaberleriHaberler

Virüsü Yenen Çinli Doktorlarda Korkutan Değişim

DHA – Çin’in Vuhan kentinde başlayan Covid-19 tüm dünyayı etkisi altına aldı. Bu süreçte tüm dünya öldüren virüsle mücadele ederken, her gün hastalıkla ilgili yeni bilgiler şaşırtmaya devam ediyor.

Son bilgi ise Çin’den geldi. Buna göre hastalığa yakalanıp iyileşen Çinli doktorların ten rengi değişmeye başladı.

Ten Renkleri Değişti

Çin’in Vuhan kentinde başlayan salgın sürecinde hastalığa yakalanan ve iki ay süren tedavisi sonrası iyileşen Kardiyalog Dr. Yi Fan ve Ürolog Dr. Hu Weifeng, ten renklerindeki değişim ile dikkat çekti. Durum, bilim insanlarını da şaşkına çevirdi.

Sebep Karacağirdeki Hasar Mı?

Bilim insanları bu değişimin kaynağının akciğerde meydana gelen hasar olduğunu düşünüyor. Bilindiği gibi Covid-19 karaciğerde hasara yol açıyor. Bu hasar, bilim adamlarının ten rengini değişmesine yol açmış olabilir. Huazhong Bilim ve Teknoloji Üniversitesi’nde bulaşıcı hastalıklar uzmanı Song Jianxin, hastalık nedeniyle organların düzgün işlev görmediğini bu nedenle karaciğerde depolanması gereken demirin kan damarlarına dolduğunu belirtti. Bu durum da ten renginin değişmesine yol açtı.

Değişimi yaşayan Dr. Hu Weifeng Çin meydasına konuştu ve “Bilincim yerine geldiğinde ve sağlık durumumu öğrendiğimde korktum. Sık sık kabuslar görüyordum” dedi.

Yalnızca Solunum Yolu Hastalığı Değil İddiası

Değişimi yaşayan doktorlar, ten renklerinin zaman içinde normale dönmesini bekliyor. Bilim insanları ise koronavirüsü yenen hastaların hayati organlarında bu tarz hasarların meydana gelebileceği konusunda hemfikir. Bazı durumlarda Travma Sonrası Stres Bozukluğu (PTSD) probleminin yaşanması da muhtemel.

Konuyla ilgili açıklama yapan Kardiyolog Dr. Harlan Krumholz ise “Covid-19 sadece bir solunum yolu hastalığı değildir. Bu hastalık, kalbi, karaciğeri, böbrekleri, beyni, endokrin sistemini ve kan sistemini etkileyebilir” sözleriyle koronavirüsün ciddiyetinin altını bir kez daha çizdi.

Hastalığın Ne Tür Hasarlar Bırakacağını Bilmiyoruz

Çinli doktorların yaşadığı bu sorun, hastalık konusunda ne kadar az bilgi sahibi olduğumuzu bir kez daha gözler önüne serdi. Tedavi edilen hastaların da daha sonraki süreçte yaşayacağı problemleri henüz yeni gözlemlemeye başladık. Bilim insanların altını çizdiği organ bozuklukları ve psikolojik rahatsızlıklar, bu hastalığın uzun vadeli sonuçları olabilir. Ve ne yazık ki hastalığa hazırlıksız yakalanan dünya, sonuçları da yaşayarak görmek zorunda kalacak.

Evde Kal Türkiye!

Tüm dünyayı etkisi altına alan ve 170 binden fazla insanın ölümüne yol açan virüsten korunmanın en etkili yöntemi evde kalmak. Bu nedenle uzmanlar, evde kalmanın önemini sık sık vurguluyor.


Daha Fazla Oku

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Hadi Ama, Yapma Bunu :(

Görüşüne göre reklam engelleyici kullanıyorsun. Aslına bakarsan seni eğlendirirken motive olduğumuz konular arasında reklam gelirleri bulunuyor. Bu konuda bizi lütfen kırma..