Evde SinemaNetflix

Yeni Netflix Dizisi: Aşk 101 Hakkında Sosyal Medyadaki Güldüren Tepkiler

Netflix, son zamanların en iyi dizi ve film platformlarının başında gelen orijinal yapımları ve güncel işleri ile izleyicilerini sürekli memnun eden bir platform. Netflix dizileri arasında 3. Türk yapımı dizisi olan Aşk 101, 24 Nisan günü izleyicilerine sunulmuştu. Aşk 101 1. Sezon daha gösterime girmeden bazı kesimlerin tepkisini çekmeyi başarmış bir diziydi. Ancak gösterime girdiğinde de anlaşıldığı üzere yine bizden, toplumdan, içimizden birilerinin hikayelerini en sıra dışı haliyle anlattığını görmüş olduk.

ask101 kadro 1

Netflix’te Bir Türk Dizisi Daha: Aşk 101

Kiralık Aşk ve Ufak Tefek Cinayetler dizilerinin senaristi olan Meriç Acemi Aşk 101 senaristi olarak karşımıza çıkmaktadır. Yönetmenliğini ise usta yönetmen Deniz Yorulmazer üstlenmiştir.

Atiye gibi 8 bölümden oluşan bir 1. Sezona sahiptir.

ask 101 hakkinda

Aşk 101 Kadrosunda Kimler Var?

Aşk 101 kadro ekranlarda görmeyi sevdiğimiz isimlerden oluşmaktadır.  Aşk 101’de;

  • Mert Yazıcıoğlu, Sinan rolüyle,
  • Alina Boz, Eda rolüyle,
  • Kubilay Aka, Kerem rolüyle,
  • Selahattin Paşalı, Osman rolüyle,
  • İpek Filiz Yazıcı, Işık rolüyle

Kadroda yer almaktadır.

ask 101 alina

Aşk 101’in Konusu

Dizi 1998’lerde İstanbul-Kadıköy’de geçmekte. O zamanlarda lisede okuyan bir grup gencin hikayesi anlatılmakta. Okuldan atılma tehlikesi altında olan gençler, birbirleriyle bu ortak noktaları üzerinden iletişim kurup dostluklarının temelini atıyorlar. Okuldan atılmalarını engelleyen, onlara inanan hocalarının ismini öğrenmeleriyle beraber yakında o hocalarının okuldan ayrılacağını da öğreniyorlar. Gençler bu defa hocaları için kalma yolları aramaya başlıyorlar. Olaylar bundan sonra gelişmeye başlıyor ve başlarına gelen her şeyin yanı sıra kendi içlerinde olan kişisel problemleri, aralarındaki arkadaşlık bağları ve çevrelerinden aldıkları tepkileri konu alarak içimizden yaşamları gözler önüne seriyor. Kendi kimliklerini kabul etmeyen bir düzene mahkum gençlerin kimliklerini koruyabilme mücadelesini yaşıyoruz ekran karşısında.

ask 101 konu

Aşk 101 Hakkında

İlk bölümde karakterleri tanıyor ve yaşam standartlarını gözlemleme şansımız oluyor. Daha sonraki bölümlerde ise dostluk, bağlılık, aşk, nefret duygularını karakterlerle beraber hissediyoruz. Diziyi daha sonradan kim olduğunu öğreneceğimiz bir karakterin yıllar sonraki halinin anlatıyor olması, olayları daha yakından hissetmemizi sağlıyor. Aileleriyle olan çatışmalarını, birbirlerine karşı olan sorumluluklarını, hayal kırıklıklarını, sırlarını ve mücadelelerini gördüğümüz bu 5 kişilik arkadaş grubu bize bizden bir hikaye anlatıyor.

8 bölüme yine daha önceki Netflix Dizileri gibi isimlendirmeler verilmiş. 1’den 8’e kadar şu şekilde ilerliyor bölüm isimleri; İlk An, Hayranlık, Tutku, Özlem, Şefkat, Eğlence, Değişim, Özel Bir An.

ask 101 tanitim fotosu

1998’de olan biten bütün olaylar günümüzle bağlantılı şekilde ilerliyor ancak bu bağlar kolaylıkla anlaşılamıyor. Gizemini koruyan bu bağlantılar bizi merakta bırakırken bütün sezonu üst üste izleyip bitirmiş halde buluyoruz kendimizi.

İzlediğimiz sıradan TV dizilerinden bambaşka boyutlara sahip olan Aşk 101, karakterlerin duygusal çatışmalarına ve hareketlerinin nedenlerine odaklanmamızı sağlıyor.

ask101 sahne kesitleri

Aşk 101 2. Sezonu Gelecek mi?

Dizide her şeye rağmen kimliklerinden ödün vermeden kendileri olabilmeyi isteyen gençler izleyiciye pek çok gerçeği anlatmakta.

Sevilen dizinin 2. Sezonu da çekilecek ancak tarihi henüz belirlenmiş değil.

ask 101

Aşk 101 Twitter’daki Tepkiler

Aşk 101 Twitter üzerinden aldığı tepkilerle de beğenilmeyi ve izlenmeyi hak eden orijinal bir yapım olduğunu ispatlamakta. özellikle baş rol oynayan karakterlerin oldukça sevildiği görülmekte.

İzleyicilerin paylaşımları, dizinin eğlenceli yanlarının da olduğunun yanı sıra karakterlerin rollerine oturmuşluğu sayesinde benimsendiklerini de göstermekte.

  • Aşk 101’in, özellikle beğenilerin odağı olan oyuncuları da bulunmakta.

  • Verdiği hayata dair notlarla da içimize dokunan bir dizi olma özelliğini taşımakta.

 


Daha Fazla Oku

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Hadi Ama, Yapma Bunu :(

Görüşüne göre reklam engelleyici kullanıyorsun. Aslına bakarsan seni eğlendirirken motive olduğumuz konular arasında reklam gelirleri bulunuyor. Bu konuda bizi lütfen kırma..