HaberlerSağlık Haberleri

Yere Atılan Maske ve Eldivenler Çileden Çıkardı

Corona virüsü tüm dünyayı etkisi altına alışının yaklaşık olarak 4. ayındayız. 4 ay içerisinde virüsten korunma yöntemlerinden virüsün nasıl bulaştığına dek bir sürü bilgiler elde edildi. Elde edilen bilgilerin çoğu halkla paylaşıldı. Ancak,  koronavirüs tedbirleri konusunu dikkate almayan ve maalesef bu konuda yeterli titizliği göstermeyen vatandaşlar mevcut.

Korona Virüs Karşısında Dikkat Edilmesi Gereken Hususlara Uymayan Vatandaşlara Tepki Yağdı

Hem kendi sağlıklarını hem de başkalarının sağlıklarını tehlikeye atan vatandaşların en son tepki aldıkları konu, sokaklarda öylece yerlere atılmış halde fotoğraflanan kullanılmış maske ve eldivenler oldu!

Bilindiği üzere laboratuvar ortamında titizlikle virüsün biyolojik yapısı incelendi. İncelemeler ve değişiklik olasılıklarının değerlendirilmesi hala da devam ediyor.  Bu veriler eşliğinde virüsün bir ortamda hayatta kalma süreleri; plastik ve paslanmaz yüzeylerde 72 saat, mukavva kaynaklı maddelerin üzerinde 24 saat ve bakır kaplı yüzeyler üzerinde 4 saat olarak paylaşılmıştı. Vatandaştan istenilenler, sosyal mesafeyi ayarlamak, karantina süreçlerine uyum sağlamak, maskesiz toplu alanlara giriş sağlamamak ve kullandığı maske ile eldivenleri 72 saat poşet içerisinde beklettikten sonra evsel atık olarak çöpe atmak. Ancak bunun bile yapılamadığı fotoğraflar ile gözler önüne serildi.

Görüntülerin yayılmasının ardından sosyal medya üzerinde 72saat etiketi kısa sürede TT olarak konuya dikkat çekilmesi sağlandı. Bu sorumsuz davranış şeklini değerlendiren sosyal medya kullanıcıları ateş püskürdü.

İşte Olup Bitene Sinirlenen Kullanıcıların Tepkileri

İnsanları hayretler içerisinde bırakan ve bu sorumsuz davranışlar karşısında öfkelendiren fotoğraflardan alıntılar yapılarak vatandaşlar seslerini duyurdu.

  • Maske ve eldivenlerin bu şekilde sokaklarda bulunuyor olması, halk sağlığını büyük ölçüde tehdit ediyor. Alınan tüm titiz önlemlere ve okulların dahi hala açılmamış olmasına neden olan duyarlılığa rağmen kullandıkları ve üzerilerine virüs bulaşmış olma ihtimalleri olan koruyucu ekipmanları bu şekilde yerlere atanlar için ‘özel hizmetle ağzından elinden koruyucu ekipmanları devlet çıkarsın, oldu olacak’ şeklinde yorumlar geldi.


Daha Fazla Oku

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Hadi Ama, Yapma Bunu :(

Görüşüne göre reklam engelleyici kullanıyorsun. Aslına bakarsan seni eğlendirirken motive olduğumuz konular arasında reklam gelirleri bulunuyor. Bu konuda bizi lütfen kırma..